Angular.js Nedir ?

1650

Angular.js Google tarafından desteklenen, dünya genelinde yazılımcılar tarafından katkı sağlanan açık kaynak kodlu web uygulama çatısıdır. Angular.js için MVC ya da MVVM bir framework diyebiliriz. JavaScript dünyasında MVC yapısı sağlayan frameworklerin başında yer almaktadır. Angular.js ten önce Knockout.js kullananlar olduysa birbirine yakın olduklarını fark edecektir.

Angular.js’in bu kadar popüler ve başarılı olmasının arkasında web uygulamalarına SPA (tek sayfa uygulamalar) yaklaşımını getirmesi, Çift taraflı veri bağlama gibi diğer modern js frameworklerine fikir babalığı yapmasıdır. Bu iki özellik, geliştiriciye verimlilik anlamında büyük artılar sağlar.

Angular.js ile uygulama geliştirmeye başlamadan önce HTML, CSS ve DOM yapısı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Angular.js’te Objeler ve modüller expressionlar yardımı ile haberleşirler. Mantıksal kurgular ve matematiksel işlemler expressionlarla yapılır. İster View kısmında isterseniz Controller katmanında kodlarınızı koşturabilirsiniz. Bu yüzden temel JavaScript bilgi seviyeniz orta seviyenin üstünde olmasını tavsiye ederim. AngularJS kullanmak zorunda değilsiniz. kullanırsanız daha kaliteli ve sorunsuz işler çıkartırsınız.