Node.js Nedir ?

2839

JavaScript kodlama dili kullanılarak hazırlanan web uygulamalarının sunucu tarafında çalışmasını sağlayan açık kaynak kodlu runtime environmenttir. Resmi web sitesine nodejs.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Node.js platformu Chrome V8 JavaScript motoru üzerine inşa edilmiş bir JavaScript yürütme platformudur. Node.js platformunun olay-güdümlü, bloklanmayan bir I/O modeli kullanması platformu hafif ve verimli bir hale getirmektedir. Node.js platformunun paket ekosistemi olan NPM, dünyadaki en geniş açık kaynak ekosistemidir.

NodeJs Geliştirici Ekibi

JavaScript kodları Web Tarayıcılarının içerisindeki sanal makina sayesinde çalışırlar. Tarayıcınızın penceresi açıldığında sanal makina devreye girer. Bir web safası çağrıldığında ise içerisinde JavaScript kodu varsa yorumlanır. Genellikle JavaScipt kodlama dili HTML dökümanlarının içerisindeki DOM elementlerini değiştirmek veya AJAX isteklerinden gelen cevapları aynı dökümana basmak için kullanılır.

Aslında JavaScript dili diğer programlama dilleri gibi güçlü özelliklere sahip bir programlama dilidir. Biz sadece yüzeysel olarak ihtyaçlarımızı karşılıyoruz. Yapısı itibari ile çok esnek bir dildir.

Nodejs gücünü Google Chrome için geliştirilen V8 JavaScript Sanal Makinası’ndan alır. JavaScript kodlarını tarayıcı çerçevesi olmadan yüksek hızlarda çalıştırmamızı sağlar. Böylece Node.js platformu dosya sistemine bu şekilde ulaşmaktadır. Gelişmiş modül yapısı sayesinde ölçeklenebilir we uygulamaları geliştirilebilir. HTTP Sunucusu görevi de üstlenebilen Nodejs sunucu tarafında da JavaScript dilinin yorumlanabilmesine olanak tanır.